Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

W 73 rocznicę Manifestu PKWN

dodano 2017-07-21 10:41 w kategorii: Informacje

Z inicjatywy członków Koła Nr 2 SLD w Krakowie, którego Przewodniczącym jest Sławomir Brodziński w czwartek 20 lipca 2017 roku w siedzibie krakowskiej "Kuźnicy" odbyło się okolicznościowe spotkanie poświęcone 73 rocznicy uchwalenia Manifestu PKWN. W spotkaniu udział wziął Przewodniczący Małopolskiej Rady Wojewódzkiej SLD Ryszard Śmiałek.

Zebrani uczestnicy spotkania przyjęli dokument o następującej treści;

W 73 rocznicę ogłoszenia Manifestu PKWN

Manifest PKWN zawierał podstawowe tezy i kierunki jakimi miała kierować się lewica przy odbudowie polskiego państwa, po najokrutniejszej w historii wojnie. Przywódcy zwycięskiej koalicji podzielili powojenną Europę na strefy wpływów, w skutek czego Polska znalazła się w radzieckiej strefie bez możliwości jej zmiany.

Wszystkim Polakom, którzy bez względu na przekonania i sympatie polityczne czynnie włączyli się w odbudowę kraju w nowych powojennych warunkach należy się wielki szacunek oraz podziękowania za poniesiony trud i wyrzeczenia. Szczególnie dzisiaj trzeba stale i dobitnie upominać się o należne im miejsce w historii, ponieważ aktualnie próbuje się uznać za patriotów nie tych, którzy podnosili kraj z ruin lecz tych, którzy poszli do lasu i z bronią w ręku czekając na III wojnę światową popełniali wiele zbrodni. Polska Rzeczpospolita Ludowa była państwem legalnym, uznawanym przez wszystkie kraje i stałym partnerem dla znaczących międzynarodowych organizacji. PRL powstał na częściowo zmienionym terytorium, w nowych granicach i w oparciu o nową doktrynę polityczną.

Należy docenić ogromny wysiłek jaki poniosło społeczeństwo w budowę nowego państwa. Manifest PKWN był znaczącym i doniosłym dokumentem na ówczesne czasy i na trwałe wejdzie do historii Polski. Uważamy, że wszelkie deprecjonowanie jego roli jest działaniem antypatriotycznym. Domagamy się rzetelnej i pogłębionej dyskusji o tamtym okresie bez dominującej obecnie arogancji, pieniactwa i zwykłego prymitywizmu. Pokoleniu, które żyło w tym czasie należy się uczciwa i sprawiedliwa ocena tamtych lat, ponieważ lansowana przez rządzące elity historia PRL jako czarna dziura jest w praktyce działaniem na szkodę państwa.

 

Zebrani na spotkaniu członków i sympatyków SLD w dniu 20 lipca 2017 roku.Komentarze

Wydarzenia

 • Gawkowski: Chwila prawdy dla lewicy i dla ruchów społecznych

  wczoraj o 10:58

  - Cieszę się z inicjatywy Barbary Nowackiej. Włodzimierz Czarzasty już po kilku minutach zareagował i zapowiedział nasz udział – oświadczył Krzysztof Gawkowski w programie „Tak Jest”, komentując propozycje spotkania ludzi lewicy w Polsce, w celu budowy wspólnego politycznego frontu. czytaj więcej»

 • Czarzasty: Bez wahania zagłosowałbym za projektem Ratujmy Kobiety

  wczoraj o 10:20

  Przewodniczący SLD pytany w Radiu RMF FM, czy zagłosowałby za projektem #RatujmyKobiety, odpowiedział, że „bez wahania”. czytaj więcej»

 • Senyszyn: Podziemie aborcyjne nie chce liberalizacji prawa do przerywania ciąży

  wczoraj o 10:03

  - Kobiety manifestowały spontanicznie, ponieważ dostrzegły, iż ich prawa są ograniczane. W debacie widać hipokryzję tzw. działaczy pro-life. Walka w Sejmie toczy się o zakazanie kilkuset legalnych aborcji rocznie, a w Polsce i poza granicami kraju Polki dokonują około 150 000 aborcji rocznie – przypczytaj więcej»

 • Kulasek: W Polsce nie ma opozycji parlamentarnej

  przedwczoraj o 16:16

  - Od zawsze wspieram Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, uważam że jest to jedna z nielicznych inicjatyw, która bardziej łączy Polaków niż dzieli, chociaż obecnie rządzący próbują ją obrzydzić – powiedział Marcin Kulasek. - Jako SLD byliśmy członkami komitetu „Ratujmy Kobiety” i zbieraliśmy wraz zczytaj więcej»

 • Czarzasty: PO konsekwentnie popełnia błędy

  przedwczoraj o 12:39

  - Żadnej krwi żeśmy nie poczuli. Natomiast patrzę z zadziwieniem na to, co robi z tym błędem w Sejmie Platforma i Nowoczesna, ponieważ brną w jakąś niesłychaną sytuację – skomentował zamieszanie wokół głosowania przez Sejm nad obywatelskim projektem „Ratujmy Kobiety 2017” Włodzimierz Czarzasty.czytaj więcej»

 • SLD DO RAZEM: DOGADAJMY SIĘ

  przedwczoraj o 12:10

  - Jesteśmy jedyną partią, która w zeszłym roku wzięła udział w aż trzech wielkich zbiórkach podpisów pod obywatelskimi projektami: pod referendum dot. reformy edukacji, pod projektem Ratujmy Kobiety oraz pod projektem Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych dotyczącym cofnięcia zmian w ustawie o zaczytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.